Môj príbeh

"Najlepší predajcovia na svete začínali úplne od nuly a postupne sa všetkému priučili. Len vzdelávaním a praxou dosiahli výborné výsledky a získali všetky potrebné predajné zručnosti. Ak budete robiť všetko preto, aby ste sa im podobali a boli úspešný, neexistuje nič čo by Vás mohlo zastaviť".

Začiatky bývajú ťažké.

Každá cesta niekde začína a tá moja začala ešte na strednej škole. Už vtedy som sníval o lepšej budúcnosti a vedel som, že to musím niekam dotiahnuť. Pre chlapca z malého mesta a bez finančných prostriedkov bolo ťažké uveriť, že to zvládnem a nemal som žiadnu predstavu, ktorým smerom by som sa mal uberať. V tomto období som sa prvýkrát zoznamoval s predajom a na trhu sa objavovali vždy nové firmy, ktoré hľadali šikovných predajcov. Väčšinou to boli MLM firmy, ktoré predávali zaujímavé produkty alebo služby. Lákadlom však neboli len samotné produtky ale najmä možnosť rýchleho zárobku.

V tomto období som si vysníval vlastnú cestu, ktorá bola spojená práve s predajom. Stretával som úspešných predajcov, ktorí našli svoju cestu a vďaka firme v ktorej pracovali dosiahli svoje ciele. Chcel som sa im za každú cenu podobať a robil som všetko pre to, aby som to dosiahol. Začal som študovať predaj, marketing, rôzne techniky predaja a prezentáciu produktov. Výsledkom malo byť dosiahnutie mojich cieľov a splnenie môjho sna.

Opak bol pravdou. Nedokázal som predať! Celé dni som premýšľal nad tým kde sa stala chyba. Robil som presne tie kroky, ktoré som sa naučil. Prečo sa mi vôbec nedarilo? Odpoveď som našiel až nedávno a preto často premýšľam aké by to bolo, keby som vedel odpovedať na túto otázku pred desiatimi rokmi. Ľudská myseľ je skvelá v jednej veci. Vždy dokážeme nájsť nejakú výhovorku na určitý problém. Ak sa nám v niektorej oblasti nedarí a začneme premýšľať nad tým prečo je tomu tak, naša myseľ nám vždy dá odpoveď. Odpoveď na môj problém bola: „Si príliš mladý.“ Moje okolie považovalo za nereálne aby som sa presadil v tejto oblasti a všetci ma utvrdzovali v tom, že to nedokážem. Výsledkom bolo, že som podľahol a vzdal som sa svojho sna stať sa úspešným predajcom.

Vyšliapaná cesta

Rodičia, priatelia, škola a celé moje okolie ma presvedčilo, že zaručená cesta k úspechu vedie cez vysokú školu a následne cez dobre platené zamestnanie. Preto som zmenil svoje ciele a urobil som všetko pre to, aby som ich naplnil. V prvom rade som si podal päť prihlášok na rôzne vysoké školy čo pre mňa znamenalo istotu, že na niektorú z nich sa dostanem. Môj vnútorný hlas ma naviedol k tomu, aby som aspoň určitú časť vzdelania venoval tomu čo ma skutočne zaujímalo. Niekde vo vnútri to stále bol predaj a veci s tým spojené. Výsledkom bola moja špecializácia na oblasť manažment.

Po skončení vysokej školy som si našiel svoje prvé skutočné zamestnanie a hádajte v ktorej oblasti to bolo. Pracoval som ako obchodný zástupca. Splnil som všetky očakávania, ktoré do mňa vložilo moje okolie a známi. Kráčal som cestou, ktorá znamenala istotu pre väčšinu ľudí. Nie však pre mňa! Na jednej strane som bol spokojný, že sa pohybujem v oblasti o ktorú som mal vždy záujem ale stále to nebolo to čo ma napĺňa. Mesiace ubiehali a ja som stále viac hľadal spôsob ako odbočiť z tejto cesty a vydať sa na svoju vlastnú púť.

Po dvoch rokoch som zmenil prácu a konečne som sa priblížil k tomu čo som si vysníval. Na novej pozícii bolo mojou úlohou naučiť sa všetko čo súvisí s predajom. Absolvoval som školenia, ktoré mi navždy zmenili môj pohľad na predaj. Cítil som, že toto je tá správna cesta a vykročil som tou správnou nohou. Nevenoval som sa len predaju ale hlavne spôsobom ako naučiť iných predávať a zjednodušiť im komunikáciu so zákazníkmi. Práve momenty keď som prednášal druhým o tom ako efektívnejšie a jednoduchšie sa dá predávať ma napĺňali veľkou energiou a cítil som, že toto je presne tá oblasť v ktorej sa chcem aj naďalej pohybovať. Vedel som, že týmto spôsobom dokážem pomôcť druhým prekonať prekážky s ktorými som v minulosti bojoval aj ja sám. V každom zamestnaní prídu chvíľe keď máme chuť všetko zabaliť, ale väčšina z nás si vždy zvolí istotu a ostane. Ja som sa však opäť rozhodol inak.

Ťažké rozhodnutie

Počas tohto obdobia ukončila svoje štúdium láska môjho života a položili sme si veľmi ťažkú otázku. Vycestujeme za prácou do zahraničia kvôli lepšiemu uplatneniu a lepšej finančnej situácii alebo ostaneme doma, zatneme zuby a budeme dúfať v lepšiu budúcnosť? Všetko čo sme poznali a čo máme radi je tu. Nebolo to ľahké rozhodovanie a pochopil som každého kto sa rozhodol inak. My sme sa rozhodli zariskovať a začať úplne odznova v zahraničí. Až z odstupom času vidíme, že toto rozhodnutie bolo správne.

Človek si povie, nová krajina, nový jazyk, nové možnosti ale pre mňa je to vždy to isté. Ako sa môžem venovať tomu čo ma zaujíma, napĺňa a čím môžem pomôcť aj druhým? Nevzdal som sa svojho sna. Opustil som predchádzajúce zamestnanie, ktoré by pre druhých znamenalo istotu a uspokojivú finančnú situáciu. Moje rozhodnutie padlo už dávno a časom som ho obrusoval, aby uzrelo svetlo sveta v tejto podobe.

Konečne mám riešenie!

Prežil som sklamanie z predaja skôr ako som sa vôbec naučil čo všetko s predajom súvisí a ktoré veci rozhodujú. Bola to trpká skúsenosť na ktorú by človek najradšej zabudol. Počas celého obdobia vo mne ostala otázka: Prečo? Ako je možné, že som neprerazil. Držal som sa postupov, ktoré som sa naučil a napriek tomu som nedokázal predať. Kde sa stala chyba?

Odpoveď prišla až nedávno. Stalo sa Vám už niekedy v živote, že sa niečo udialo, zbadali ste niečo, niekto Vás oslovil alebo ste niečo nové objavili a v tom momente sa Vám všetky veci zrazu pospájali dokopy a zistili ste, že teraz dáva všetko zmysel? Zrazu viete prečo ste sa v minulosti rozhodli tak alebo tak aj keď ste si vtedy neboli istý. Vidíte pred sebou poskladaný obraz, ktorý doteraz neexistoval. Všetky súvislosti Vám zapadajú do seba. Je to moment keď si uvedomíte, že všetko je presne tak ako to malo byť. Všetko čo ste doteraz robili a prežili bolo kvôli tomu, aby ste mali pred sebou tento ucelený obraz. Poznáte tento pocit? Celý čas som hlboko vo vnútri veril, že tá odpoveď príde a zrazu bola tu. Prišla od osoby s ktorou som sa stretol len pár krát v živote v predchádzajúcej práci.

Zrazu som mal pred sebou kompletný plán na to, ako uskutočniť svoj sen, robiť to čo ma vždy napĺňalo a čím môžem pomôcť aj iným. Nechcel som najprv uveriť, že je to tak jednoduché a zároveň to najdôležitejšie pre všetkých z nás. Hľadal som ďalšie informácie o tých, ktorí uspeli v tejto oblasti a všade som narazil na rovnaký výsledok. Každý kto sa stal úspešným v akejkoľvek oblasti veril, že to dokáže, nikdy sa nevzdal a spravil všetko preto, aby takýto výsledok dosiahol. Vtedy som si uvedomil, že chyba nebola v procese ale naopak v postoji aký som k predaju mal. Naďalej študujem tých najlepších v tomto obore a všetky kroky spájam z vlastnými skúsenosťami.

Mojim cieľom je ukázať toto riešenie aj ostatným, ktorí sa venujú predaju. Samozrejme filozofia tohto prístupu a jednotlivé kroky sa dajú uplatniť v každej oblasti života. Cestou, ktorú si ukážeme môže prejsť každý a záleží na každom z nás čo si z nej odnesieme.

 Často som podával informácie ďalej predajcom, ktorí sa venovali obchodu oveľa dlhšie ako ja. Skutočnosť, že som im mal vždy čo povedať ma utvrdila v tom, že to čo viem má naozaj obrovskú cenu.

Pomohol som mnohým predajcom zvýšiť ich predaj a práve toto je dôvod prečo som sa rozhodol ísť touto cestou. Odvtedy všetku svoju energiu vynakladám hlavne na to, aby som sa neustále zlepšoval a vzdelával v tejto oblasti. Ak budete mať záujem o preskúmanie jednotlivých krokov, ktoré vedú k predaju, mám pre Vás návrh. Čo by ste povedali na to, keby ste dostali kompletný postup na to, ako zmeniť Váš predajný systém a spôsob akým získavate nových zákazníkov? Mali by ste záujem?

Prihláste sa na bezplatný tréningový program na www.predajviac.sk a sledujte emaily, v ktorých posielam dôležité informácie a tipy na to, ako vybudovať Váš efektívny predajný systém. Nájdite spôsob ako mať množstvo spokojných zákazníkov, ktorí Vám zabezpečia príjem o ktorom ste vždy snívali.

Prajem Vám veľa úspechov pri práci a v predaji.
Peter Sanczel